fullprogress.com - dziennik treningowy

Dieta jaskiniowca - to może być dobra dieta na masę

Dieta jaskiniowca - dieta paleo - dietą na masę ?Dieta jaskiniowca inaczej Dieta paleo. Jak przyznaje doktor Leonard Cordain, twórca diety paleo, "jesteśmy, dosłownie, jaskiniowcami żyjącymi w czasach podróży kosmicznych. Nasze potrzeby dietetyczne są takie same, jak ich. Natura zdeterminowała to, czego potrzebują nasze ciała, tysiące lat przed tym, jak rozwinęła się cywilizacja, zanim ludzie zajęli się rolnictwem i hodowlą zwierząt.” Na czym polega ten oryginalny jadłospis?

Jak wyglądała dieta naszych przodków? Z pewnością była ona wolna od wysoko przetworzonej żywności pełnej tłuszczy utwardzonych, soli oraz cukrów rafinowanych. Nie można było znaleźć w niej również roślin strączkowych, nabiału, zbóż oraz ich przetworów. Opierała się ona natomiast oraz chude mięso, owoce oraz bulwy i kłącza dzikich roślin. Raz na jakiś czas spożywali oni także ryby, jajka, orzechy i nasiona oraz miód.

Współczesna interpretacja jadłospisu naszych przodków opiera się o eliminowanie lub też ograniczenie tych grup produktów, które nie znajdowały się w ich diecie. Należy tutaj bazować na współczesnych odpowiednikach spożywanych przez nich pokarmów.
Najbliższe pierwotnym wzorcom jest dziczyzna oraz owoce morza. Zawierają one bowiem aż 80 procent białka i 20 procent tłuszczu. Wyeliminować należy przetworzone produkty mięsne takie, jak chociażby mielonka czy parówki. Zawartość tłuszczu sięgać może tutaj bowiem aż 75 procentom, a białka – jedynie 25.

W diecie paleo należy postawić na tłuszcze nienasycone, pochodzące na przykład z oliwy, awokado oraz orzechów, wielonienasycone (których źródłem są między innymi ryby) i omega – 6 (które znajdziemy na przykład w olejach roślinnych). Nie zapominać należy także o owocach i warzywach. Doktor Cordain podkreślał ich ogromny wpływ na nasze zdrowie – wspomagają one bowiem nasz organizm z walce z nowotworami, osteoporozą czy chorobami serca i normalizują poziom insuliny i glukozy we krwi. Są także bogate w błonnik, antyoksydanty i fitohtomony, a ubogie w skrobię.

No i z teori dieta jaskiniowca wygląda bardzo podobnie jak zwykła dieta kulturystyczna stosowana w cyklu na masę. Zdrowe odżywianie i produkty o dużej zawartośći białka. Masę robimy jeżeli zwiększymy spożycie kalorii także przeskaluj dietę paleo i powinno działać. Ze względu na to, że zajarałaem się ciężkim treningiem funcjonalnym (cross training) trafiłem na dietę paleo i bardzo mi przypadła do gustu. Ale jaki ma to związek. Otóż mówi się że właśnie cross fitowcy stosuję tą diete. Ja narazie nie spawdziłem na sobie czy dieta paleo działa na przyrost masy. Narazie wlaczę z końcówką brzucha, ale jak macie jakieś doświadczenie dawajcie w komentarzach.

 

Wpis z:13 mrz. kategoria Dieta na masę, Dieta, Dieta odchudzająca